Celebryci mało ważni dla młodych konsumentów

Celebryci mało ważni dla młodych konsumentów

Opublikowany

W rankingu 10 osób, które w największym stopniu wpływają na konsumentów z grupy wiekowej 15 - 25 lat, aż 8 osób to przedstawiciele świata online. Z kolei dla osób powyżej 35 roku życia świat influencerów online zdaje się nie istnieć – wynika z „HOUSE OF INFLUENCE” – narzędzia stworzonego przez ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network Polska.

Analiza zasiegów influencerów offlinowych i onlinowych w zestawieniu z emocjami, jakie budzą wśród odbiorców oraz stopniem wpływowości na nich, jasno pokazuje, że młodsze pokolenie w znacząco większym stopniu wierzy influencerom działającym online. 

Ranking influencerów
O ile w ogólnym rankingu influencerów prym wiodą osoby wywodzące się z offline’u, o tyle w podziale na poszczególne kategorie wiekowe zasada ta przestaje mieć zastosowanie. Wyraźnie widać, że w najmłodszej grupie wiekowej (15-25 lat) znacznie większą wartość mają influencerzy online’owi, a spośród celebrytów liczą się ci, którzy są bezpośredni i przez to wiarygodni.

Ranking influencerów w grupie wiekowej 15-25 lat (TOP 10), wg HI Index
 
Źródło: House of Influence, 4-ty kwartał 2015, ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network

Ranking influencerów w grupie wiekowej 26-35 lat (TOP 10), wg HI Index
 
Źródło: House of Influence, 4-ty kwartał 2015, ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network

Ranking influencerów w grupie wiekowej 36-55 lat (TOP 10), wg HI Index
 
Źródło: House of Influence, 4-ty kwartał 2015, ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network

Nasze badanie pokazuje, jak duże są różnice w rankingu influencerów w poszczególnych kategoriach wiekowych. W naszych rankingach wyraźnie widać, że najmłodsi konsumenci ściśle wzorują się na postaciach z online’u. Są dla nich bardziej wiarygodne, niezależne, mają ciekawsze treści do przekazania niż znane gwiazdy. Może to wynikać z faktu, że młodzież z mniejszą uwagą i zainteresowaniem śledzi programy czy seriale telewizyjne, a częściej wyszukuje odpowiadający jej rodzaj rozrywki i najczęściej znajduje go w Internecie. Warto też zwrócić uwagę, że pojawiające się w rankingu najmłodszych odbiorców postaci ze świata offline to sportowcy, którzy w swojej komunikacji są bezpośredni, którym nie towarzyszy blichtr i otoczka gwiazdy. Zarówno Piotr Żyła jak i Mariusz Pudzianowski mają opinię „swoich chłopaków”, którzy mówią to co myślą i robią swoje. To przekonuje do nich młodych ludzi – mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Biorąc pod uwagę oba wymiary – zasięg i wpływowość – celebryci plasują się wyżej niż gwiazdy Internetu, lecz dystans nie jest duży: wskaźnik HI Index wynosi 31% dla celebrytów, 20% dla vlogerów i 21% dla blogerów. Oznacza to, że influencerzy online’owi „depczą po piętach” tradycyjnym celebrytom i należy się z nimi poważnie liczyć. Influencerzy mogą być lepszymi kandydatami do udziału w kampaniach, zwłaszcza w tych kategoriach, gdzie liczy się zaufanie, wiarygodność, potencjał opiniotwórczy, czyli w przypadku mniej masowych produktów i usług, za to w większym stopniu dedykowanych określonym grupom, czyli wszędzie tam, gdzie zasięg ma mniejsze znaczenie, a ważna jest siła oddziaływania, więź zbudowana na linii influencer-odbiorca – mówi Michał Piechocki z ARC Rynek i Opinia.

 Nie oznacza to odwrotu młodych od telewizji, oglądania filmów, seriali, uczestniczenia w wydarzeniach masowych czy oglądania znanych programów. Lecz jest to oglądanie tylko tych bardziej wybranych i dopasowanych dla siebie, lub wykorzystanie kanałów video i kanałów społecznościowych, jako najbardziej wiarygodnych, sprofilowanych bardziej pod nich niż dla „mainstreamowego widza”. Istotna też jest dla młodych wiarygodność, która najwyraźniej bardziej przemawia do nich z ust malujących się na ekranie dziewczyn i kobiet, pokazujących zawiłości poziomów gry i czasami nieudane przejścia poziomów zmagania gamerów. To ich przekonuje i przemawia za wyborem takiego serwisu, angażowania się w treści od takich osób i polecania (share’owania) ich serwisów – mówi Jan Mosiejczuk, Business Challenger z Carat Polska.

Sportowcy, aktorzy, piosenkarze wciąż mają się dobrze, ale ich wykorzystanie dla potrzeb mare i produktów czy usług zaczyna być przedmiotem głębszej oceny i zestawienia z możliwościami jakie stwarzają postacie internetu. Młodsi, wiarygodni, naturalni, szybciej reagujący na otoczenie rynkowe, zmiany i nowości. Niekoniecznie muszą znaleźć się na ekranach telewizji i reklamować (często recytować) płatne treści. Wolą oddziaływać naturalnie, w kanałach gdzie lepiej i szybciej widzą odzew i reakcję na swoje propozycje i treści, gdzie pojawiają się też dla nich ciekawe i nowe możliwości realizacji i finansowania swoich pasji – dodaje Mosiejczuk z Carat Polska.

O badaniu:
House of Influence to pierwsze na rynku narzędzie, które zderza świat influencerów online i offline pokazując nie tylko zasięg oddziaływania czy wartość reklamową poszczególnych osób, lecz przede wszystkim zestawiając te dane z emocjami i opiniami konsumentów.
HI Indeks – indeks oceniający influencera łączący:
• zasięg influencera (Reach)
• jego wpływowość na konsumentów (Influence)
Reach – docieralność (60% * - Znajomość wspomagana + 20% Lubię oglądać programy/filmy z tą osobą lub czytać jej teksty + 20% * Lubię czytać informacje na temat tej osoby)
Influence – zdolność influencera do kreowania zachowań zakupowych (20% * - Podoba mi się styl bycia tej osoby + 20% * - Chciał/a/bym być taki/a jak on/a + 20% * - Ta osoba mnie inspiruje + 20% * - Opinie wyrażane przez tę osobę są dla mnie wiarygodne + 20% * - Był/a/bym skłonna kupić produkt/usługę polecaną przez tę osobę).
HI Index – łączny indeks influencera (33% * Reach Index + 67% * Influence Index)

Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (wywiady internetowe) na reprezentatywnej próbie 2012 internautów w wieku 15-55 lat. Respondenci oceniali postacie ze świata offline (filmu, muzyki, sportu, rozrywki) oraz online (blogerzy, vlogerzy i twórcy contentu – z kategorii kulinarnej, moda/uroda, technologie i rozrywka). Każdy influencer był oceniany na obszarach znajomości, wizerunku emocjonalnego, wiarygodności i wpływu na respondenta, jak również dopasowania do kategorii produktowych.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

2.png

grafika | 58,3 KB

Pobierz
3.png

grafika | 57,7 KB

Pobierz
1.png

grafika | 50,5 KB

Pobierz
Celebryci_ma_o_wa_ni_dla_m_odych_konsument_w.doc

doc | 300 KB

Pobierz

Isobar Poland expands the executive team of the agency

The executive team of Isobar, an agency owned by Dentsu Aegis Network Polska, was joined by Agnieszka Gajzler, Artur Manista, and Przemysław Janus.