Celebryci mało ważni dla młodych konsumentów

Celebryci mało ważni dla młodych konsumentów

Opublikowany

W rankingu 10 osób, które w największym stopniu wpływają na konsumentów z grupy wiekowej 15 - 25 lat, aż 8 osób to przedstawiciele świata online. Z kolei dla osób powyżej 35 roku życia świat influencerów online zdaje się nie istnieć – wynika z „HOUSE OF INFLUENCE” – narzędzia stworzonego przez ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network Polska.

Analiza zasiegów influencerów offlinowych i onlinowych w zestawieniu z emocjami, jakie budzą wśród odbiorców oraz stopniem wpływowości na nich, jasno pokazuje, że młodsze pokolenie w znacząco większym stopniu wierzy influencerom działającym online. 

Ranking influencerów
O ile w ogólnym rankingu influencerów prym wiodą osoby wywodzące się z offline’u, o tyle w podziale na poszczególne kategorie wiekowe zasada ta przestaje mieć zastosowanie. Wyraźnie widać, że w najmłodszej grupie wiekowej (15-25 lat) znacznie większą wartość mają influencerzy online’owi, a spośród celebrytów liczą się ci, którzy są bezpośredni i przez to wiarygodni.

Ranking influencerów w grupie wiekowej 15-25 lat (TOP 10), wg HI Index
 
Źródło: House of Influence, 4-ty kwartał 2015, ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network

Ranking influencerów w grupie wiekowej 26-35 lat (TOP 10), wg HI Index
 
Źródło: House of Influence, 4-ty kwartał 2015, ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network

Ranking influencerów w grupie wiekowej 36-55 lat (TOP 10), wg HI Index
 
Źródło: House of Influence, 4-ty kwartał 2015, ARC Rynek i Opinia oraz Dentsu Aegis Network

Nasze badanie pokazuje, jak duże są różnice w rankingu influencerów w poszczególnych kategoriach wiekowych. W naszych rankingach wyraźnie widać, że najmłodsi konsumenci ściśle wzorują się na postaciach z online’u. Są dla nich bardziej wiarygodne, niezależne, mają ciekawsze treści do przekazania niż znane gwiazdy. Może to wynikać z faktu, że młodzież z mniejszą uwagą i zainteresowaniem śledzi programy czy seriale telewizyjne, a częściej wyszukuje odpowiadający jej rodzaj rozrywki i najczęściej znajduje go w Internecie. Warto też zwrócić uwagę, że pojawiające się w rankingu najmłodszych odbiorców postaci ze świata offline to sportowcy, którzy w swojej komunikacji są bezpośredni, którym nie towarzyszy blichtr i otoczka gwiazdy. Zarówno Piotr Żyła jak i Mariusz Pudzianowski mają opinię „swoich chłopaków”, którzy mówią to co myślą i robią swoje. To przekonuje do nich młodych ludzi – mówi dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Biorąc pod uwagę oba wymiary – zasięg i wpływowość – celebryci plasują się wyżej niż gwiazdy Internetu, lecz dystans nie jest duży: wskaźnik HI Index wynosi 31% dla celebrytów, 20% dla vlogerów i 21% dla blogerów. Oznacza to, że influencerzy online’owi „depczą po piętach” tradycyjnym celebrytom i należy się z nimi poważnie liczyć. Influencerzy mogą być lepszymi kandydatami do udziału w kampaniach, zwłaszcza w tych kategoriach, gdzie liczy się zaufanie, wiarygodność, potencjał opiniotwórczy, czyli w przypadku mniej masowych produktów i usług, za to w większym stopniu dedykowanych określonym grupom, czyli wszędzie tam, gdzie zasięg ma mniejsze znaczenie, a ważna jest siła oddziaływania, więź zbudowana na linii influencer-odbiorca – mówi Michał Piechocki z ARC Rynek i Opinia.

 Nie oznacza to odwrotu młodych od telewizji, oglądania filmów, seriali, uczestniczenia w wydarzeniach masowych czy oglądania znanych programów. Lecz jest to oglądanie tylko tych bardziej wybranych i dopasowanych dla siebie, lub wykorzystanie kanałów video i kanałów społecznościowych, jako najbardziej wiarygodnych, sprofilowanych bardziej pod nich niż dla „mainstreamowego widza”. Istotna też jest dla młodych wiarygodność, która najwyraźniej bardziej przemawia do nich z ust malujących się na ekranie dziewczyn i kobiet, pokazujących zawiłości poziomów gry i czasami nieudane przejścia poziomów zmagania gamerów. To ich przekonuje i przemawia za wyborem takiego serwisu, angażowania się w treści od takich osób i polecania (share’owania) ich serwisów – mówi Jan Mosiejczuk, Business Challenger z Carat Polska.

Sportowcy, aktorzy, piosenkarze wciąż mają się dobrze, ale ich wykorzystanie dla potrzeb mare i produktów czy usług zaczyna być przedmiotem głębszej oceny i zestawienia z możliwościami jakie stwarzają postacie internetu. Młodsi, wiarygodni, naturalni, szybciej reagujący na otoczenie rynkowe, zmiany i nowości. Niekoniecznie muszą znaleźć się na ekranach telewizji i reklamować (często recytować) płatne treści. Wolą oddziaływać naturalnie, w kanałach gdzie lepiej i szybciej widzą odzew i reakcję na swoje propozycje i treści, gdzie pojawiają się też dla nich ciekawe i nowe możliwości realizacji i finansowania swoich pasji – dodaje Mosiejczuk z Carat Polska.

O badaniu:
House of Influence to pierwsze na rynku narzędzie, które zderza świat influencerów online i offline pokazując nie tylko zasięg oddziaływania czy wartość reklamową poszczególnych osób, lecz przede wszystkim zestawiając te dane z emocjami i opiniami konsumentów.
HI Indeks – indeks oceniający influencera łączący:
• zasięg influencera (Reach)
• jego wpływowość na konsumentów (Influence)
Reach – docieralność (60% * - Znajomość wspomagana + 20% Lubię oglądać programy/filmy z tą osobą lub czytać jej teksty + 20% * Lubię czytać informacje na temat tej osoby)
Influence – zdolność influencera do kreowania zachowań zakupowych (20% * - Podoba mi się styl bycia tej osoby + 20% * - Chciał/a/bym być taki/a jak on/a + 20% * - Ta osoba mnie inspiruje + 20% * - Opinie wyrażane przez tę osobę są dla mnie wiarygodne + 20% * - Był/a/bym skłonna kupić produkt/usługę polecaną przez tę osobę).
HI Index – łączny indeks influencera (33% * Reach Index + 67% * Influence Index)

Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (wywiady internetowe) na reprezentatywnej próbie 2012 internautów w wieku 15-55 lat. Respondenci oceniali postacie ze świata offline (filmu, muzyki, sportu, rozrywki) oraz online (blogerzy, vlogerzy i twórcy contentu – z kategorii kulinarnej, moda/uroda, technologie i rozrywka). Każdy influencer był oceniany na obszarach znajomości, wizerunku emocjonalnego, wiarygodności i wpływu na respondenta, jak również dopasowania do kategorii produktowych.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

2.png

grafika | 58,3 KB

Pobierz
3.png

grafika | 57,7 KB

Pobierz
1.png

grafika | 50,5 KB

Pobierz
Celebryci_ma_o_wa_ni_dla_m_odych_konsument_w.doc

doc | 300 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.